Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Pilot Fırlatma Koltuğu

0 754.569

Fırlatma Koltuğu Nedir?

Pilot Fırlatma Koltuğu ( Ejection Seat, Ejector Seat ) genellikle savaş uçaklarında acil durumlarda pilot veya mürettebatı kurtarabilmek için tasarlanmış bir sistemdir.

Pilot Fırlatma Koltuğu Nasıl Çalışır?

Çoğu tasarımda pilotun oturduğu koltuk pilotla beraber patlayıcı veya roket motoru yardımıyla uçaktan fırlatılır. Uçaktan ayrılan koltuk bir paraşüt açarak pilotun güvenle yere inmesini sağlar.

Pilot Fırlatma Koltuğu Tarihçesi

Paraşüt tasarımcısı ve mucit Everard Calthrop 1916 yılında sıkıştırılmış havayla fırlatılma prensibiyle çalışan bir fırlatma koltuğu tasarımının patentini aldı. Modern fırlatma koltuğu tasarımının ilk adımı ise Romanya'lı mucit  tarafından atılmıştır. Bir uçak veya araçtan ayrılabilen paraşütlü bölümü içeren tasarım ilk kez 25 Ağustos 1929 tarihinde Paris Orly Havaalanında test edilmiş ve başarılı olmuştur.

Fırlatma koltuğu tasarımı II. Savaşı sırasında oldukça geliştirilmiştir. Bundan önce kontrol edilemez hale gelmiş bir uçaktan kaçmanın tek yolu uçaktan atlamaktı ancak sıkışık durum, pilotun üzerindeki g-kuvveti ve hava akımı gibi olumsuz koşullar yüzünden çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanıyordu.

İlk fırlatma koltukları birbirinden bağımsız şekilde Heinkel ve SAAB tarafından geliştirilmiştir. İlk tasarımlarda sıkıştırılmış hava itici kuvvet kaynağı olarak kullanılmaktaydı. 1940 yılında Heinkel He 280 jet savaş uçağında bir prototip denenmiştir.

Acil Durum İçin Kullanan İlk Kişi

Test pilotlarından Helmut Schenk 13 Ocak 1942 uçuş sırasında zorunlu kalarak uçaktan fırlatma koltuğu sayesinde çıkmak zorunda kalan ilk kişi olur. Ancak prototipten memnun kalınmayınca üretimi iptal edilen uçaktan sonra fırlatma koltuğunun standart olarak uygulandığı ilk uçak 1942 yılında Heinkel He 219 Uhu savaş uçağı olur.

 

Pilot Güvenliği

Fırlatma koltuğunun amacı pilotun kaza sırasında ve sonrasında hayatta kalmasıdır. Fırlatma koltuğunu çalıştıran bir pilot 12 ila 14 arasındaki bir değer g-kuvvetine maruz kalır. 1960-70 dönemindeki Sovyet tasarımı fırlatma koltuklarında bu değer 20-22 g değerlerini bulmaktaydı. Fırlatma koltuğundaki ani ve şiddetli ivmelenme iskelet yapısında kalıcı hasarlar bırakabilmekte, pilotların uçuş kariyerini sona erdirecek derecede sakatlanmalara yol açabilmektedir.

Fırlatma koltuk tasarımı konusunda önde gelen devletlerden ABD ve  ile takipçisi konumundaki Rusya'nın farklı tipteki modelleri geniş ölçüde tüm dünyada kullanılmaktadır:

  • Martin-Baker ACES II
  • Zvezda K-36

Fırlatma koltuklarında asgari fırlatma yüksekliği değişmektedir. ACES II fırlatma koltuğunda 43 metre olan bu değer Zvezda K-26DM tipi fırlatma koltuğunda 0 metreye kadar geri çekilebilmiştir.

Martin-Baker firması kendi fırlatma koltuğu sayesinde kurtulanlara özel bir kravat ve yaka iğnesi vermektedir. 2011 yılı Haziran ayı itibarıyla 7358 kişi bu fırlatma koltuğu sayesinde kaza esnasında başarılı bir şekilde uçaktan ayrılmıştır.

Fırlatma sistemi

Standart fırlatma sistemi iki aşamalıdır. İlk aşamada pilotun üzerindeki kısım tamamen açılır veya dışarıya doğru fırlatılarak atılır, sonraki aşamada ise açık yerden pilot ve koltuğu uçağın dışına fırlatılır. İlk tasarımlarda her iki aşamada da pilotun müdahalesi gerekirken, artık pilotun tek müdahalesiyle iki işlem arka arkaya yapılmaktadır. Özellikle B-52 Stratofortress gibi uçakların alt kısımlarında nişancılık yapan askerler için sadece kapak atılır, askerler tehlike durumunda yerçekiminin etkisiyle uçaktan tahliye edilir. Alçak uçuş yapan uçaklarda pilotun üzerindeki kapak kısmının ayrıca fırlatılması için çok süre olmadığından dolayı pilotun üzerindeki kısmı fırlatmayla eş zamanlı olacak şekilde patlatan sistemler de mevcuttur. Kapak açıldıktan sonra pilotun hava akımıyla uçaktan ayrılmasını sağlayan sistemlerde ise pilota bağlı bir paraşüt açılarak pilotu uçaktan dışarıya doğru çeker. Bazı uçaklarda pilotların yüksek hızdan dolayı yaralanmamaları için pilot kabini tamamen uçaktan fırlatılır. Kapsül kısmı uçuş sırasında pilotun rahatlıkla uçağı kontrol edebileceği şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca son dönemlerde yere çok yakın durumlarda pilotu roketler sayesinde oldukça yukarı fırlatan ve sonrasında paraşütle güvenli bir şekilde yere inmesini sağlayan sistemler geliştirilmiştir.

Helikopterlerde Fırlatma Koltuğu Var Mı?

Fırlatma koltuklarını Ruslar helikopterlerde de kullanıyor.  KA-50 ve 52 tipi taaruz helikopterlerine uygulayan Ruslar özel bir tasarım geliştirmişler. Acil durumlarda pilot helikopterden atlamaya karar verdiğinde koltuktaki kolu çekiyor. Ardından helikopterin yukarıdaki pervanesi yani ana palleri tutan mekanizma patlıyor ve paller ayrılıyor ve fırlatma koltuğu pilotu dışarı fırlatıyor.

Pilot Fırlatma Karar Anı

Acil durumlarda pilot atlamaya karar verdiğinde zamanı varsa acil telsiz frekansından çağrı yaparak uçağını terk edeceğini ve bulunduğu yerin koordinatlarını söylüyor. Daha sonra ellerini ve ayaklarını uçağın kumandalarından geri çekerek koltuğu yaklaştırıyor. Ardından da fırlatma kolunu çekiyor. Genellikle bu kol pilotun bacaklarının arasında yer alıyor. Bazı eski nesil koltuklarda ise bu kumanda sistemleri yanda veya pilotun başının üzerinde bulunuyor. Bu kollar dikkati çekmek amacıyla sarı-siyah renkli. Uçaklar yerde bekledikleri zamanlarda koltukların emniyet pimleri herhangi bir kaza olasılığına karşı takılı tutuluyor.

Pilot Koltuğu Fırlatma İşlemi

Pilotun kolu çekmesinin ardından uçağın camları yani kanopisi fırlıyor. Bazı Avrupa imalatı uçaklarda kanopinin çerçevesi yerine şeffaf kısmı patlayıcı ile dağıtılıyor. Arkasından koltuk uçağın yerden yüksekliğine, hızına ve pozisyonuna göre fırlatılıyor. Çoğunlukla fırlatma işlemi öne doğru gerçekleştiriliyor. Çünkü arkaya doğru yapılacak fırlatmada koltuk ve pilotun kuyruğa çarparak yaralanma riski bulunuyor. Koltuk fırladıktan ve paraşütün açılması için emniyet irtifasının alınması gerekiyor. Bu sırada koltuğun arkasından küçük bir paraşüt açılıyor. Bu paraşütün görevi koltuğun düzgün bir konuma gelmesini sağlamak. Koltuk düzgün bir konuma geldikten sonra kılavuz paraşüt ayrılarak pilotun sandalye ile bağlarını sağlayan kemeri çözüyor. Pilotun sırtındaki paraşüt pimine bağlı olan kemerler çözülünce pilot serbest kalarak paraşütü açılyor. Fırlatma sırasında pilotun üzerine büyük miktarda yük biniyor. Çoğu pilot fırlatma sırasında baygınlık geçirebiliyor. Bu sistem sayesinde herhangi bir baygınlık nedeniyle oluşabilecek paraşüt açamama gibi aksaklıklar da çözülmüş oluyor.

2 Kişilik Uçaklarda Fırlatma Koltuğu

Acil durumda uçakta 2 pilot varsa önce arkadaki pilot koltuğu firlatılıyor daha sonra öndeki. Bunun amacı uçağın camı atıldığı için arkadaki pilotu öndeki koltuk roketinin zarar vermesinden korumak.

 

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin