Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Uçak Teknisyenleri İçin Tüm Partlar

0 63.371

EASA Nedir?

Uçak bakım onarım kuruluşlarının Avrupa havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) standartlarında bakım yapabilme yetkisi veren belgeye Easa Part 145 denir. Bu sertifikayı alabilen kuruluşlara ait hangarlarda EASA standartlarında bakım yapılır.
Part 145'in en büyük öneminin Avrupa Hava Sahası'nda uçuş yapmak isteyen havayolu şirketlerinin uçak bakımlarını EASA standartlarında bir kuruluşa yaptırma zorunluluğu olarak gösterilmesidir.

EASA part 147 Nedir?

EASA bakım eğitimi kuruluşlarının sahip olması gereken özelliklerini açıkladığı genel yönetmeliktir. Bu yönetmelik kapsamında Part 147 yetkisi alan kuruluş aldığı yeti çerçevesinde eğitimler verir.

EASA Part 66 Nedir?

Hava araçlarının bakımı yetkili bakım merkezleri tarafından (easa part 145) yetkilendirilmiş bakım personeli ile (EASA Part 66) gerçekleştirilebilir. EASA Part 66 lisansı, kişiye yetkilendirildiği konularda, üzerinde bakım yapma ve onaylama yetkisi verir.

EASA Part 66 Lisansı  EASA Onaylı eğitim kuruluşları tarafından (EASA Part 147)  gerçekleştirilen eğitim ve sınavlardan sonra ilgili otorite tarafından verilebilir.

EASA Part 21 Nedir?

Üretim ve tasarım yapan firmalar için ürettikleri ürüne göre bir özel ruhsatlandırma gerekmektedir.

  • Easa Part 21 subpart J Nedir?

Hava araçları için takılacak parçaları tasarlayan kuruluşlara yönelik yetkilendirmedir, herhangi bir üretim yapamaz.

  • EASA Part 21 subpart G Nedir?

Üretim yapabilmek için gerekli olan yetkilendirmedir.

EASA Part M Nedir?

Sivil hava taşımacılığı yapan işleticilerin, uçaklarının uçuşa elverişliliği ve bakımları ile ilgili sorumluluklarını açıklar ve sürekli uçuşa elverişlilik yönetimi ile ilgili kişi veya kuruluşların karşılamaları gereken koşulları tanımlar.

Easa Part M Başlıca Alt Bölümleri :

  • subpart c : continuing airworthiness

  • : maintenance standards

  • subpart e : components

  • subpart f : maintenance organisation

  • subpart g : continuing airworthiness management organisation

Easa Part M içinde, bakım kuruluşlarını da ilgilendiren subpart d, e ve f'de, easa part-145'e ek sayılabilecek bazı kurallar bulunmaktadır. bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir :

Uçak teknik log'ların saklanma süresi 36 aydır.
(subpart c, m.a.306 (c) bağımsız kontrol (independent inspection) tanımı :
uçuş emniyeti yönünden hassas olan bakım tasklarının uygulanması sırasında ikinci bir yetkili teknisyen tarafından ikinci bir kontrol (bağımsız kontrol) uygulanacaktır. (part-145 bakım kuruluşu tarafından başka bir yöntem belirtilmedikçe veya ilgili otorite tarafından farklı bir yöntem kabul edilmedikçe..) (ref. easa part-m, subpart d, m.a.402 performance of maintenance (a) paragrafı.)

subpart e, m.a.501 installation, par. (c).) ayrıntılı bilgi, 145.a.42 paragrafında verilmiştir.

Bakım kayıtları : yaptığı tüm bakımlarla ilgili kayıtları ve bu bakımlar sırasında kullandığı bakım verilerini, uçak/uçak komponenti servise verildikten sonra üç yıl boyunca saklamalıdır. (easa part-145'de bu süre iki yıl olarak verilmiştir.) (ref. easa part-m, m.a.614 maintenance records, paragraf : (c))

 

EASA Part 66 Nedir? Easa Part 66 Hakkında Detaylı Bilgi

EASA Part 145 Nedir? Easa Part 145 Hakkında Detaylı Bilgi

EASA Part 147 Nedir? Easa Part 147 Hakkında Detaylı Bilgi

EASA Part 21 Nedir? Easa Part 21 Hakkında Detaylı Bilgi

EASA Part M Nedir? Easa Part M Hakkında Detaylı Bilgi

 

 

 

 

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin