Easa Part M

Sivil hava taşımacılığı yapan işleticilerin, uçaklarının uçuşa elverişliliği ve bakımları ile ilgili sorumluluklarını açıklar ve sürekli uçuşa elverişlilik yönetimi ile ilgili kişi veya kuruluşların karşılamaları gereken koşulları tanımlar.

Easa Part M başlıca alt bölümleri :

  • subpart c : continuing airworthiness

  • subpart d : maintenance standards

  • subpart e : components

  • subpart f : maintenance organisation

  • subpart g : continuing airworthiness management organisation

Easa part m içinde, bakım kuruluşlarını da ilgilendiren subpart d, e ve f’de, easa part-145’e ek sayılabilecek bazı kurallar bulunmaktadır. bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir :

uçak teknik log’ların saklanma süresi 36 aydır.
(subpart c, m.a.306 (c) bağımsız kontrol (independent inspection) tanımı :
uçuş emniyeti yönünden hassas olan bakım tasklarının uygulanması sırasında ikinci bir yetkili teknisyen tarafından ikinci bir kontrol (bağımsız kontrol) uygulanacaktır. (part-145 bakım kuruluşu tarafından başka bir yöntem belirtilmedikçe veya ilgili otorite tarafından farklı bir yöntem kabul edilmedikçe..) (ref. easa part-m, subpart d, m.a.40 performance of maintenance (a) paragrafı.)

subpart e, m.a.501 installation, par. (c).) ayrıntılı bilgi, 145.a.4 paragrafında verilmiştir.

Bakım kayıtları : onaylı bakım kuruluşu yaptığı tüm bakımlarla ilgili kayıtları ve bu bakımlar sırasında kullandığı bakım verilerini, uçak/uçak komponenti servise verildikten sonra üç yıl boyunca saklamalıdır. (easa part-145’de bu süre iki yıl olarak verilmiştir.) (ref. easa part-m, m.a.614 maintenance records, paragraf : (c))

 

 

Yazar: Edt. Nigar K.

Edt. Nigar K.

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟 𝐹𝑙𝑖𝑔ℎ𝑡 𝐴𝑡𝑡𝑒𝑛𝑑𝑎𝑛𝑡

mail: ucaklarorg@gmail.com
instagram: @ucaklarorg
twitter: @ucaklarorg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.