Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Uçakta Hamile Bir Kadın Doğum Yaparsa Ne Olur?

Pregnant woman tourist waiting at the airport hall with suitcase
0 53.449

Kaç Aylık Hamileyken Uçuşa İzin Veriliyor?

Hava yolu şirketlerinin politikalarına göre kurallar değişebilmektedir. Erken doğum sebebiyle sefer sıında dünyaya gelen bebekler olmuş.  (Güncel bilgileri ve hava yolu firmasının kurallarını kontrol ediniz. Hava yolu şirketlerinin politikalarına göre kurallar değişebilmektedir.)

Uçakta Doğan Bebeğe Dünya Vatandaşlığı Veriliyor Mu?

Uçağın üzerinde uçtuğu bölge ve havayoluna bağlı olarak bebeğin vatandaşlık hakları değişiklik gösterir. Etkili olan kural ise bebeğin anne ve babasıyla aynı vatandaşlığa sahip olmasıdır. Uçakta doğan çocuk hangi ülkenin sınırları içerisinde doğduysa o ülkenin kuralları geçerli olur. ABD gibi ülkelerde ise kendi toprakları içerisinde doğan çocuklara anne ve baba şartı aranmadan vatandaşlık hakkı verilebiliyor. ABD'nin bu konuda bir düzenleme yapacağı ise konuşulan konular arasındadır.

Doğan Bebek Hangi Ülke Vatandaşı Oluyor?

Uçakta doğan çocuğun kimliğine doğum yerinin neresi yazılacağı merak edilen bir soru. Birleşmiş Milletler'in mevzuatına göre uçak doğum sırası ya da sonrasında hangi ülkeye indiyse çocuğun nüfusuna doğum yeri olarak o ülke ya da şehir yazılır.

Uçakta Doğan Bebeğe Bedava Bilet Hakkı

Bu yanlış bir bilgidir. Havayolları bazen uçakta doğan çocuklara jest olarak belirli bir yaşa kadar bedava bilet konusunda haklar tanıyabiliyor. Bir Hindistan havayolunda doğan bir erkek bebek ve bir Mısır Uçuşunda doğan bir kız gibi, ömür boyu ücretsiz uçuş alan sadece birkaç bebek olmuştur. Hatta uçuş esnasında yanlış beyan verilmesi durumunda doğum olması halinde firması yasal yollara başvurabilir.

 

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin