Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi
Ucaklar.org ✈️ Havacılık Sitesi - Uçaklar, Savaş Uçakları, Uçak Kazaları, Pilotlar, Hostesler, Uçak Teknisyenleri, Yer Hizmetleri

Hava Araçları ile Yangın Söndürme

0 44

Hava Araçları ile Yangın Söndürme

Havadan yangın söndürme, orman yangınlarıyla mücadele etmek için hava taşıtlarının kullanılmasıdır. Orman yangınlarını söndürmek için uçak ve helikopter gibi hava taşıtlarından yangın söndürücü maddeler atılır. Yangınlarla mücadelede kullanılan kimyasallar arasında su, köpükler ve jel gibi su arttırıcılar ve Phos-Chek gibi özel olarak formüle edilmiş yangın önleyicileri bulunmaktadır.

Geçmişte orman yangınlarıyla savaşmak için kullanılan Borat tuzların toprağı sterilize ettiği ve hayvanlar için toksik olduğu tespit edildiğinden artık yasaklanmıştır.

Daha yeni geciktiriciler, attapulgite kil koyulaştırıcı ile amonyum sülfat veya amonyum polifosfat veya bir guar sakızı türevi koyulaştırıcı ile diamonyum fosfat kullanır. Bunlar sadece daha az toksik olmakla kalmaz aynı zamanda yangından sonra bitkilerin yeniden büyümesine yardımcı olmak için gübre görevi yaparlar. Yangın geciktiriciler genellikle ıslatıcı maddeler, koruyucular ve pas önleyici leri kapsar ve atıldıkları yeri işaretleme

k için demir oksit veya kaçak renk kırmızısıyla renklendirilir. Havadan uygulamaya yönelik yangın geciktiricilerin marka isimleri arasında Fire-Trol ve Phos-Chek vardır.

Bazı su atan uçaklar, suyu koyulaştırmak ve akışı azaltmak için guar zamkı türevi tanklar taşır.

Orman yangınlarında alevlerin üzerine bazen uçak ve helikopterlerden su, bazen ise kırmızı bir sıvı ile müdahale edilmektedir.

Kırmızı renkli sıvı, suyun yere ulaşmadan önce buharlaşmasını veya istenen noktadan uzağa yönlenmesini önleyen yoğun bir kimyasal toz karışımıdır.

İlk kez 1963'te ticarileşen, yangını söndürmekten ziyade, yavaşlatıcı ve geciktirici özelliğe sahip olan ve havai fişeklerde de kullanılan bu kimyasal, itfaiyecilere de zaman kazandırıp, yol gösteriyor.

İnsan ya da hiç bir canlı üzerinde zehirleyici özelliği bulunmuyor. Bu kırmızı renkli kimyasal bulamaç, bitki örtüsü ile temas ettiğinde, alev almalarını engelliyor veya geciktiriyor. Etkisi, bölgede yoğun bir yağışı gerçekleşene kadar sürüyor.

Ana bileşeni su olan bu kimyasalın içeriğinde, guar zamkı ve kil bulunuyor. Bu yoğunlaştırıcı karışım, battaniye görevi görerek, daha geniş bir alanda yangına müdahale edebilme yeteneği sağlıyor.

Kimyasal karışım, kırmızı rengini, içeriğindeki demir oksitten (pas) alıyor. Bitki örtüsü üzerindeki kırmızı renk, birkaç hafta güneş ışığına maruz kaldıktan sonra kayboluyor.

Kimyasal karışıma, demir oksit eklenme sebebi, yangın sahasında yerde görev yapan itfaiyecilerin, hangi bölgelere havadan müdahale edildiğini ayırt edebilmelerini sağlamak.
Yangından sonra bitkilerin yeniden büyüyüp gelişebilmesi için karışımın içine gübre de ekleniyor.

Phos-Chek Nedir?

Son 10 yılda, ABD Orman Servisi, tek başına, yangınların yayılmasını önlemek için ülke çapında yaşanan orman

yangınlarında yaklaşık 28 milyon galon geciktirici kimyasal kullandı. Bu da yaşanan orman yangınlarının sadece yaklaşık %5'inde kullanıldığı anlamına geliyor.

Geciktirici içeriğindeki kırmızı renklendirme pigmentleri de dahil olmak üzere tüm ham maddeler, toz halinde satın alınıyor. Bu malzemeler birlikte harmanlanıp, ince parçacıklar halinde öğütülüyor ve paketleniyor. Toz, bir bulamaç oluşturmak için suyla karıştırılıp, daha sonra tankerlere veya uçaklara yükleniyor. Yangın bölgelerine sevk ediliyor.

Sektörde Phos-Chek olarak adlandırılan bu kimyasal madde, adını aslında ev kullanımı için tasarlanmış yangın söndürme köpükleri, jeller ve renksiz yangın geciktiriciler de dahil olmak üzere birden fazla yangınla mücadelede kullanılan kimyasal ürüne sahip olan Phos-Check şirketinden alıyor. Ancak Phos-Chek, zaman içinde uçaklardan atılan kırmızı, yangın geciktirici bu kimyasal ile o kadar özdeşleşmik ki, bu özellikteki neredeyse tüm kimyasallara, ortak bir isim olarak Phos-Chek deniliyor.

Yangın Söndürme Helikopterleri

Helikopterler tanklarla (helitankerler) donatılabilir veya kova taşıyabilirler. Erickson AirCrane gibi bazı helikopterler de öne monte edilmiş bir köpük topu ile donatılmıştır. Kovalar genellikle göllere, nehirlere, rezervuarlara veya portatif tanklara daldırılarak veya daldırılarak doldurulur. Kovaların en popüleri esnek Bambi kova dır. Tanklar yerde doldurulabilir (su ihaleleri veya kamyona monte sistemlerle) veya su göllerden, nehirlerden, rezervuarlardan veya asılı bir şnorkel aracılığıyla portatif bir tanktan sifonlanabilir. Popüler yangın söndürme helikopterleri arasında Bell 204, , Bell 212, Boeing Vertol 107, Boeing Vertol 234 ve havada asılı dururken doğal veya insan yapımı bir su kaynağından doldurmak için bir şnorkel içeren Sikorsky S-64 Aircrane helitankerdir. Şu anda dünyanın en büyük helikopteri olan Mil Mi-26 bir Bambi kovası kullanır.

Yangın Söndürme Uçakları

Karaya gerek duymadan göllerden, rezervuarlardan veya büyük nehirlerden su alan uçan tekneler ve amfibi uçaklar veya hava tanker üssündeki “hava tankerleri” veya “” yerde su doldurulabilen tanklarla donatılmış sabit kanatlı uçaklardır.

Yangınla mücadele için yıllar boyunca çeşitli uçaklar kullanılmıştır. 1947'de Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri ve Birleşik Devletler Orman Servisi, askeri uçakların su dolu bomba atımını denedi. Bombalar başarısız oldu ve bunun yerine iç su depolarının kullanılması kabul edildi.

İkinci Dünya Savaşı ve Kore Savaşı dönemi bombardıman uçakları uzun bir süre havadan yangınla mücadele filosunun temel dayanağı olmasına rağmen,  daha yeni amaca yönelik tankerler o zamandan beri hizmete girdi. En küçüğü Tek Motorlu Hava Tankerleridir (ingilizce: Single Engine Air Tankers, SEAT). Bunlar, genellikle yaklaşık 800 US gallon (3.000 l) su veya geciktirici atan tarımsal püskürtücülerdir. Örnekler arasında, her atımda yaklaşık 800 US gallon (3.000 l) su veya yangın geciktirici solüsyon atabilen Air Tractor AT-802 ve çift kanatlı Sovyet Antonov An-2 yer alır. Bu uçakların her ikisi de bir su kütlesinin yüzeyinden su çeken şamandıralarla donatılabilir. İkinci Dünya Savaşı dönemine Consolidated PBY Catalina benzer şekilde, Canadair CL-215 ve türevi CL-415 yangınla mücadele için özel tasarlanmış ve üretilmiştir. Hırvat Hava Kuvvetleri yangınla mücadele amacıyla altı CL-415 ve altı AT 802 kullanır.

Orta büyüklükte değiştirilmiş uçaklar arasında Kaliforniya Ormancılık ve Yangından Korunma Bakanlığı tarafından kullanılan Grumman S-2 Tracker (S-2T olarak güçlendirilmiş turboprop motorlarla donatılmış) bulunur. Kanada'nın Conair Group Inc. tarafından geliştirilen ve kullanılan Conair Firecat versiyonu olarak, Douglas DC-4, Douglas DC-7, Lockheed C-130 Hercules, Lockheed P-2 Neptune ve Lockheed P-3 Orion – ve ticari eşdeğeri L-188 Electra – hava tankeri olarak kullanılmıştır. Conair ayrıca bir dizi Convair 580 ve Fokker F27 Friendship turboprop uçağını hava tankerlerine dönüştürdü.

Şimdiye kadar kullanılan en büyük hava itfaiye uçağı, Global Supertanker olarak bilinen Boeing 747 hava itfaiye uçağıdır ve basınçlı su atma sistemi ile beslenen 19.600 US gallon (74.200 l) taşıyabilir. Supertanker, 2009'da ilk kez operasyonel olarak konuşlandırıldı ve İspanya'da bir yangınla mücadele etti. Tanker ilk Amerikan operasyonunu 31 Ağustos 2009'da Oak Glen Fire'da yaptı. O zamandan beri Boeing 747-400 ile değiştirildi.Halihazırda hava tankeri olarak kullanılan bir başka geniş gövdeli jet uçağı, 10 Tanker Air Carrier şirketi tarafından DC-10 Hava Tankeri olarak işletilen değiştirilmiş McDonnell Douglas DC-10'dur. 12,000 US gallon (0 l) yangın söndürme geciktirici taşıyabilir.

Rus Acil Durumlar Bakanlığı, 11.000-US-gallon (41.600 l) ​tanklama sistemleri ve birkaç Beriev jet amfibi ile çalışan kargoya dönüştürülebilir Ilyushin Il-76 hava tankerlerini işletir. Be-200, yaklaşık 12.000 litre (3.200 US gal) su taşıyabilir ve 14 saniyede uygun su aralıklarında “kepçe” ile su alır.

Bombardier'in Dash 8 Q Series uçakları, yeni, yeni nesil hava tankerlerinin temelini oluşturur. Cascade Aerospace ikinci el Q400'leri Fransa'nın Sécurité Civile için yarı zamanlı su bombardıman uçağı ve yarı zamanlı nakliye uçağı olarak kullanmak üzere dönüştürdü, Neptune Aviation, Lockheed P-2 Neptune uçağını güçlendirmek için önceden sahip olunan bir Q300'ü prototip olarak dönüştürüyor. Sécurité Civile ayrıca on iki Canadair CL-415 ve dokuz Conair Turbo Firecat uçağını işletir. Neptune Aviation şu anda dönüştürülmüş British Aerospace 146 jet uçaklarını hava tankerleri olarak işletir.  BAe 146, 3.000 galona kadar yangın söndürme geciktiricisi taşıyabilir. Air Spray USA Ltd. , Chico, Kaliforniya da BAe 146 jet uçağını hava tankerine dönüştürdü. ABD'de havadan yangınla mücadele görevleri için dönüştürülmüş bir başka modern çağ yolcu uçağı da McDonnell Douglas MD-87 jet uçağıdır. MD-87, 4,000 galona kadar yangın söndürme geciktiricisi taşıyabilir. Coulson Aviation, Mayıs 2017'de Boeing 737-300 ile havadan yangın söndürmenin geleceğini açıkladı. Aralık 2017'de hizmete girmesi planlanmış RADS sistemi dönüşümü için Southwest Airlines'tan altı uçak satın alındı. 737 uçağı, C'den daha küçük -130Q, daha geniş bir hava sahası yelpazesinin kullanılmasına izin verir. Britt Coulson ayrıca, uçağın tanker operasyonları için mevcut koltuk ve mutfak yapılandırmasını koruyabileceğini açıkladı. 22 Kasım 2018'de 737, Avustralya'nın Newcastle kentinde çıkan bir yangınla mücadele için ilk kez kullanıldı.

ModelÜlkeKategoriSu/Geciktirme kapasitesiNotlar
PZL-Mielec M-18 DromaderPolonyaHafif570 US gal (2.200 l)
Air Tractor AT-802FAmerika Birleşik DevletleriHafif807 US gal (3.050 l)
AT-1002Amerika Birleşik DevletleriOrta1.000 US gal (3.800 l)
Grumman S-2 TrackerAmerika Birleşik DevletleriOrta1.200 US gal (4.500 l)
Douglas B-26Amerika Birleşik DevletleriOrtaArtık hizmette değil
North American B-25Amerika Birleşik DevletleriOrtaArtık hizmette değil
Fairchild C-119 Flying BoxcarAmerika Birleşik DevletleriOrtaArtık hizmette değil
Douglas DC-4Amerika Birleşik DevletleriOrtaArtık hizmette değil
Douglas DC-6Amerika Birleşik DevletleriOrta2.800 US gal (11.000 l)
Douglas DC-7Amerika Birleşik DevletleriOrta3.000 US gal (11.000 l)
Lockheed C-130 HerculesAmerika Birleşik DevletleriOrta3.000 US gal (11.000 l)Ulusal Muhafız MAFFS birimleri
Lockheed C-130Q HerculesAmerika Birleşik DevletleriOrta3,500 gal (13,249 L)Coulson RADS-XXL
Lockheed L-188 ElectraAmerika Birleşik DevletleriOrta3.000 US gal (11.000 l)
P-2V NeptuneAmerika Birleşik DevletleriOrta2.362 US gal (8.940 l)
P-3 OrionAmerika Birleşik DevletleriOrta3.000 US gal (11.000 l)L-188 Electra'nın askeri versiyonu
747 SupertankerAmerika Birleşik DevletleriSuper ağır19.600 US gal (74.000 l)
Martin MarsAmerika Birleşik DevletleriOrta7.200 US gal (27.000 l)
McDonnell Douglas DC-10Amerika Birleşik DevletleriAğır12.000 US gal (45.000 l)
Ilyushin Il-76RusyaAğır11.419 US gal (43.230 l)
Beriev Be-200RusyaOrta3.173 US gal (12.010 l)
Bombardier Dash 8 Q400-MRKanadaOrta2.600 US gal (9.800 l)
PBY CatalinaAmerika Birleşik DevletleriOrta1.000 US gal (3.800 l) or 1.500 US gal (5.700 l) for the Super model
Canadair CL-215KanadaOrta1.300 US gal (4.900 l)
Bombardier CL-415KanadaOrta1.621 US gal (6.140 l)
BAe 146Birleşik KrallıkOrta3.000 US gal (11.000 l)
ShinMaywa US-2JaponyaOrta3.595 US gallon (13.610 l)[19]
AN-32P FirekillerOrta2.113 US gal (8.000 l)
Boeing 737-300Amerika Birleşik DevletleriOrta4,000 gal (15,000 L)
McDonnell Douglas MD-87Amerika Birleşik DevletleriOrta4,000 gal (15,000 L)

Kategori açıklaması: Hafif: 1.000 US gallon (3.800 l) altında, Orta: 10.000 US gallon (38.000 l) altında, Ağır: 20.000 US gallon (76.000 l) altında, Süper ağır : 20.000 US gallon (76.000 l) üzerinde – şu anda yalnızca B747 Supertanker için kullanılıyor.

Geçmişte ABD'de yangınla mücadele hava tankerleri olarak kullanılan diğer eski askeri uçaklar, B-24'ün bir versiyonu olan B-17 ve PB4Y-2'yi içeriyordu.

Öncü Uçaklar

Öncü uçak işlevi, hava tankerlerinin faaliyetlerini hem sözlü hedef açıklamalarıyla hem de hava tankerlerini iniş sırasında fiziksel olarak yönlendirir. Öncü uçak tipik olarak Kanada'da “Kuş Köpeği” veya Avustralya'da “Denetim” uçağı olarak adlandırılır. O-2 Skymaster, Cessna 310 ve OV-10 Bronco, gözcü ve öncü uçak platformları olarak kullanıldı. Ontario Doğal Kaynaklar Bakanlığı da Cessna 337'yi kullandı. Beechcraft Baron uzun süredir öncü uçak veya hava saldırı gemisi olarak kullanılıyordu ancak çoğu 2003'te emekliye ayrıldı; şimdi Beechcraft King Air ve Twin Commander 690 daha yaygın kullanılır. Air Spray (1967) LTd'ye ait bir Cessna Citation 500 jeti 1995 yılından itibaren British Columbia Orman Bakanlığı tarafından kullanılmış ve çok hızlı Electra L188 hava tankerini yangınlara yönlendirmek için iki yangın sezonu boyunca kullanılmıştır. Bu, bir jet uçağının öncü uçak veya “kuş köpeği” olarak kullanıldığı ilk seferdi. Batı Avustralya'daki Parklar ve Yaban Hayatı Departmanı, yaz aylarında gözcü uçak ve Hava Saldırı platformları olarak dokuz American Champion Scout'nın 8GCBC'sinden oluşan bir filoyu işletir. Alberta ve British Columbia Eyaletleri ve Yukon Bölgeleri, Twin Commander 690'ı hava tanker filolarına kuş köpek uçağı olarak tedarik etmek üzere sözleşme imzaladı. Air Spray, kuş köpeği uçağı olarak kullanılmak üzere 9 Twin Commander 690'a sahiptir.

Filo kurma

Amerika Birleşik Devletleri'nde, bu uçakların çoğu özel mülkiyete aittir ve devlet kurumlarına sözleşmelidir ve Ulusal Muhafız ve ABD. Deniz Piyadeleri (ingilizce: U.S. Marines) ayrıca yangın söndürme uçaklarının filosunu da korur. 10 Mayıs 2004'te ABD Orman Servisi (USFS) ve Arazi Yönetimi Bürosu (ingilizce:Bureau of Land Management) (BLM), 33 ağır hava tankeri işletmecileriyle yapılan sözleşmeleri iptal ettiklerini açıkladı. 2002 yazında Kolorado'da PB4Y-2 ile Kaliforniya'da C-130A Hercules'ün çarpışma sı ile sonuçlanan kanat arızasından sonra filoyu güvenli bir şekilde yönetememe ve sorumluluk endişelerini belirttiler.

Her iki yaşlı uçak da kanat köklerindeki feci yorgunluk ​​çatlakları nedeniyle uçuşta bozuldu. Tüm USFS sözleşmeli ağır hava tankerlerinin müteakip üçüncü taraf incelemesi ve kapsamlı testlerinden sonra üç şirketle sözleşme yapıldı ve şimdi 23 uçaktan oluşan birleşik bir filoları vardır.

Taktikler ve Yetenekler

Helikopterler yangının üzerinde uçabilir ve su veya geciktirici atabilir. S-64 Helitanker'in deposunda mikroişlemci kontrollü kapılar bulunur. Kapılar kaplanacak alan ve rüzgar koşullarına göre kontrol edilir. Sabit kanatlı uçaklar, bir bombardıman uçağı gibi geçiş yapmalı ve su veya geciktirici bırakmalıdır. Gözcü (Hava Taktik Grup Denetçisi) uçakları, duman atlama teli, helikopter, medya ve geciktirici atan uçakların çabalarını koordine etmek için genellikle yangını daha yüksek bir irtifada yörüngede tutarken, öncü uçaklar, atım için yörünge işaretlemek ve hem karada hem de havadan itfaiyeciler için genel güvenlik sağlamak için hava tankerlerinin önünde alçak seviyede uçar.

Etkisi kısa süreli olduğu için su genellikle doğrudan alevlerin üzerine atılmaz. Yangın geciktiriciler genellikle yangını söndürmek için kullanılmaz, bunun yerine yangını kontrol altına almak veya yer ekiplerinin onu kontrol altına almasına izin vermede yavaşlatmak için kullanılır. Bu nedenle, geciktiriciler genellikle hareket halindeki bir yangının üzerine değil, önüne veya çevresine düşerek bir yangın engeli (ingilizce: firebreak) oluşturur.

Uçaklar, yangınla mücadele cephaneliğinde yalnızca bir silah olduğundan, havadan yangınla mücadele, en etkili şekilde yer tabanlı çabalarla birlikte kullanılır. Ancak, yer ekipleri onlara ulaşamadan çok önce uçakların yangınları söndürdüğü vakalar olmuştur.

Bazı yangın söndürme uçakları, büyük su kütlelerinin yüzeyini sıyırmak için aşağı uçarak, uçuş ortasında tanklarını yeniden doldurabilir. Bir örnek Bombardier CL-415'dir. Bu, özellikle yeniden doldurma için bir hava üssüne geri uçmanın çok fazla zaman alabileceği kırsal alanlarda kullanışlıdır. 2002'de bir Ontario CL-415 mürettebatı 4 saatlik bir görevde 100 kez yeniden doldurmayı başardı ve 162.000 US gallon (613.240 l) veya Dryden, Ontario yakınlarındaki bir yangında 1.350.000 pound (612 t) su teslim etti.  (1 Haziran 2002 Dryden yangını # 10 Tanker #271 sivil kimlik C-GOGE).

Yangın Söndürme Uçaklarının Kazaları

 • 22 Temmuz 1960: Tanker 66 olarak çalışan bir Kuzey Amerika B-25 Mitchell, N3446G SN 44-31466, Magic Mountain Fire'da San Gabriel Dağları'ndaki Mill Canyon'da bir su bombası atımı sırasında düştü. Üç mürettebat öldü.
 • 27 Haziran 1969: Tanker 8Z olarak çalışan bir Kuzey Amerika B-25 Mitchell, N9088Z SN 44-30733, Fairbanks Alaska yakınlarındaki Tanana Nehri'nde kalkıştan kısa bir süre sonra çoklu motor arızasının ardından bir kum çubuk yığınına düştü. Tüm mürettebat üyeleri yara almadan kurtuldu. Uçak Haziran 2013'te kurtarıldı ve halen restorasyonda olup, “Sandbar Mitchell” adı altında uçuyor.
 • 13 Ağustos 1994: Tanker 82 olarak çalışan bir Lockheed C-130A, N135FF, Pearblossom, Kaliforniya yakınlarındaki dağlık araziye çarptı. Her üç mürettebat ölümcül yaralandı.
 • 21 Haziran 1995: Tanker 19 olarak çalışan bir Douglas C-54G, N4989P ve öncü 56 olarak çalışan bir Beech B58P, N156Z, Ramona, Kaliforniya'da havada çarpıştı. Çarpışmada Tanker 19'un 2 mürettebatı ile Öncü 56'nın pilotu hayatını kaybetti.
 • 2002 hava tankeri kazaları: Tanker 130 ve Tanker 123'ün kaybı.
 • 16 Temmuz 2003: Air Spray Ltd. tarafından işletilen bir Lockheed L188 Electra, Cranbrook BC yakınlarındaki bir orman yangınıyla mücadele ederken dik bir tepenin yanındaki araziye çarptı. İki pilot öldü.
 • 31 Temmuz 2010: Conair Aviation tarafından işletilen bir Convair CV580, Vancouver BC yakınlarında bir orman yangınıyla mücadele ederken düştü. Kazada iki pilot hayatını kaybetti.
 • 21 Mayıs 2011: Bir Bell 212 helikopteri, Alberta'daki Lesser Slave Gölü'nün hemen açıklarında düşerek pilotu öldürdü.
 • 3 Haziran 2012: Tanker 11 olarak görev yapan bir Lockheed P2V-7, Utah'ta bir orman yangınıyla mücadele ederken dağlık araziye düştü. Kazada 2 pilot hayatını kaybetti.
 • 1 Temmuz 2012: Kuzey Karolina Ulusal Hava Muhafızları'nın 145. Hava İkmal Kanadı tarafından işletilen bir Lockheed C-130, Beyaz Çekme Ateşi'ni ( ingilizce:White Draw Fire) kontrol altına alma çabalarını desteklerken Güney Dakota'nın Kara Tepelerinde düştü. Dört havacı öldü, iki havacı kazadan kurtuldu ancak ciddi şekilde yaralandı.
 • 24 Ekim 2013: Rebel Ag tarafından işletilen değiştirilmiş bir PZL-Mielec M-18A Dromader, Ulladulla, Yeni Güney Galler'in batısında su bombardımanı operasyonlarını yürütürken uçuşta sol kanadının ayrılmasından sonra düştü ve pilotu öldürdü.
 • 7 Ekim 2014: tanık, Yosemite Ulusal Parkı California yakınlarındaki Dog Rock Fire'a girerken bir S2T'nin araziye çarptığını bildirdi
 • 22 Mayıs 2015: Conair Aviation tarafından işletilen Air Tractor 802F Fire Boss amfibi hava tankeri, Cold Lake, Alberta yakınlarında bir orman yangınıyla mücadele ederken düştü ve pilot öldü.
 • 10 Temmuz 2015: Conair Aviation tarafından işletilen Air Tractor 802F Fire Boss amfibi hava tankeri, British Columbia, Puntzi Gölü'nden su çekerken düştü ve battı. Pilot yaralanmadı.
 • 17 Ağustos 2018: Sidney Helicopters'e ait bir BK117, Ulladulla, Yeni Güney Galler, Avustralya'nın batısındaki Kingiman yangınında operasyonları desteklerken bir ağaca çarptıktan sonra düştü, pilot öldü.
 • 23 Ocak 2020: Coulson Aviation'a ait C-130H N134CG, [[2019] bir orman yangınıyla mücadele operasyonları sırasında Cooma, New South Wales yakınlarında düştüğünde imha oldu. 2019–20 Australian bushfires. 3 kişi öldü.
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin